Żywe Muzeum Piernika

ul. Rabiańska 9, 87-100 Toruń

+ 48 56 663 66 17

muzeumpiernika@muzeumpiernika.pl

www.muzeumpiernika.pl

OPIS OBIEKTU

Żywe Muzeum Piernika to jedyny zdobywca Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej w województwie.
Miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – i duży i mały, rodziny, grupy, wycieczki, smakosze piernika, historii i nie tylko…

Żywe Muzeum Piernika powstało w 2006 roku z inicjatywy państwa Elżbiety i Andrzeja Olszewskich. Była to pierwsza tego typu interaktywna atrakcja w Europie. Dziś jest to atrakcja nr 1 w Toruniu wg użytkowników TripAdvisor, jednego z największych portali turystycznych na świecie. 

Żywe Muzeum Piernika nie jest zwykłym muzeum. Tu nie spaceruje się w ciszy od gabloty do gabloty. Goście przekraczający próg muzeum przenoszą się w czasie dwa razy i są zagonieni do roboty!

Najpierw, w średniowiecznej piernikarni w towarzystwie Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej – zarówno mali, jak i duzi – zmieniają się w czeladników piernikarskich i mierzą się z ciężką pracą. Wypiekają swoje własne pierniki, tworząc unikalne pamiątki.

W manufakturze z początku XX wieku również nie ma „opierniczania się” – goście poznają sposoby przygotowania pierników przy użyciu oryginalnych, wciąż działających maszyn oraz „pobierają nauki” dekorowania pierników pod kierunkiem artystki-malarki.

Wyjątkowy klimat placówki doceniają goście z całego świata. W 2019 roku muzeum odwiedziło ich aż 138 tysięcy. Muzeum było wielokrotnie nagradzane i zdobyło wiele zaszczytnych tytułów, m.in. National Geographic, umieściło je na liście Siedmiu Nowych Cudów Polski, amerykański portal Huffington Post, najbardziej opiniotwórczy portal na świecie – okrzyknął Żywe Muzeum Piernika miejscem, trzeba koniecznie zobaczyć w 2015 roku. W 2017 roku Muzeum zdobyło najwyższe wyróżnienie w branży turystycznej, turystyczny Oscar – Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za Najlepszy Produkt Turystyczny. Jest to póki co jedyny Złoty Certyfikat w województwie kujawsko-pomorskim.

Pokazy w muzeum odbywają się co godzinę od 10:00 do 17:00. Jeśli chcielibyście zobaczyć muzeum, poznać Mistrza i Wiedźmę, wypiec swój pierniki i zobaczyć największą w Europie kolekcję form woskowych, rezerwujcie bilety przez internet z wyprzedzeniem, rozchodzą się one bowiem na pniu.