Szymon Wiśniewski

Szymon Wisniewski dyrektor Biura Informacji Turystycznej w Toruniu. Fot. Wojtek Szabelski / freepress.pl

Wywiadu udziela: Pan Szymon Wiśniewski z Centrum Informacji Turystycznej w Toruniu

1. Pracuje Pan w Centrum Informacji Turystycznej w Toruniu.
Czym zajmuje się CIT, jakie są Pana i Pana kolegów i koleżanek codziennie obowiązki?
Niech opowie nam Pan trochę o Waszej pracy, tak ważnej a niekiedy nie widocznej dla mieszkańca czy turysty.


Przede wszystkim jak nazwa wskazuje, pełnimy rolę LUDZKIEGO czynnika w dzisiejszych komputerowych czasach, mamy przede wszystkim karmić gości emocjami, naszymi rekomendacjami, opiniami. Oczywiście to tylko część naszej pracy, bo prowadzimy stronę wwww.visittorun.com media społecznościowe, bo dzisiaj Internet jest zdecydowanie dominującym medium poszukiwania wiedzy, dzięki naszej stronie można również dokonać rezerwacji miejsc noclegowych. Coraz częściej stajemy się usługodawcą, bo przecież oprowadzamy po starówce , rocznie prawie 2 000 osób, przechowujemy bagaże, sprzedajemy bilety na wydarzenia kulturalne, czy na komunikację. Jesteśmy również odpowiedzialni za prowadzenie badań ruchu turystycznego w Toruniu. Organizujemy konkursy, współpracujemy na  bieżąco z branżą.2. Panie Szymonie, zacznijmy może trochę od tych lepszych czasów. Wróćmy proszę pamięcią do sezonu turystycznego roku 2019. Jak wyglądał on w liczbach? Ile szacunkowo turystów odwiedziło Toruń w roku 2019? Czy mamy jakąś analizę spadku odwiedzin Torunia w miesiącach styczeń-kwiecień a widoczną wzrostową w miesiącach typowo wakacyjnych?

Mogę jedynie dać znać, że rok 2019 był lepszy od 2018. Zachęcam do przeglądnięcia ostatniego raportu z 2018 tutaj https://visittorun.com/pl/page/monitoring-ruchu-turystycznego

Rok 2020 zaczął się bardzo dobrze, zarówno biznes jak i turystyka weekendowa, wszystko runęło z chwilą pojawienia się wirusa. Ponieważ atrakcje, muzea, hotele są zamknięte zatem spadek w ilości odwiedzin można stwierdzić, że wynosi 100%. Strata jest tym bardziej dotkliwa, że wiosna to zwyczajowo okres bardzo dużego ruchu wycieczek szkolnych, szacujemy ok. 150 000 dzieci wraz z opiekunami, miliony złotych przychodu dla miasta. Jak będzie wyglądała dalsza część roku – nie wiem, według mnie cokolwiek się powie, to wróżenie z fusów.

3. Co wyróżnia Pana zdaniem Toruń spośród innych miast?

Wyróżnia nas coś co jest bardzo ulotne i nieokreślone, a mianowicie – atmosfera Miasta.
Toruń, to jedno z nielicznych miast w Polsce, które wygląda, pachnie, brzmi tak samo jak na fotografiach sprzed 150 lat. Oczywiście zmieniła się nawierzchnia ulic, z ulic starówki zniknęły tramwaje i konne powozy, ale to jest nadal autentyczne, nie zniszczone wojną Miasto.
Między innymi to właśnie spowodowało, że zespół Staromiejski wraz z ruinami zamku krzyżackiego zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Tylko w Toruniu można kupić gazety w kiosku, który mieści się w średniowiecznej kamienicy, a bułki i masło znajdują się pomieszczeniu ozdobionym malowidłami z XIV wieku.
Toruń, to nie tylko monumentalne kościoły, ratusz i krzywa wieża.
To również wiele atrakcji jakich nigdzie indziej nie się nie znajdzie – muzea i sklepy gdzie motywem przewodnim jest toruński piernik, jedyny na świecie dom rodzinny Mikołaja Kopernika czy też „gwiezdny dom”, czyli nasze planetarium.
To wszystko jest na wyciągnięcie dłoni, bo przecież do Torunia z każdego zakątka kraju można łatwo i szybko dojechać, chociażby korzystając z autostrady A1.
Kiedy już się do nas trafi, można skorzystać z bardzo szerokiej oferty miejsc noclegowych i pysznej toruńskiej gastronomii.

4. Mówiąc o sezonie wakacyjnym nie możemy zapomnieć o jednej z najbardziej znanych imprez a mianowicie Bella Skyway Festiwal. Czy prawdą jest że w czasie festiwalu ciężko jest zarezerwować miejsce noclegowe? Słyszałem także że hotele z Ciechocinka zachęcają swoimi ofertami oferując transfer za darmo. Powód jaki podają to właśnie brak wolnych miejsc noclegowych w Toruniu.

Tak, to co napisane powyżej to prawa, ale takie „wyłączenia” to również bardzo często tzw. długie weekendy, zawody grand prix na żużlu, czy Camerimage, w tych dniach zyskuje również Bydgoszcz.

5. Jeżeli jesteśmy już przy temacie Bella…
Bella Skyway Festiwal 2020, czy są już jakieś potwierdzone informacje?
Czy w tym roku Festiwal się odbędzie? Czy coś już wiadomo?

Nie wiem.

6. Sezon turystyczny 2020, a mianowicie jego początek.
Jak wygląda porównując go do lat poprzednich? Pytam o odwiedzających Toruń turystów.

Jak pisałem wcześniej otwarcie roku było wyjątkowo dobre, rekordowe wręcz, wszystko skończyło się bodaj 15 marca, to co zdarzyło się po zamknięciu obiektów noclegowych czyli  po 3 kwietnia, to zmiana o 95% w dół , zostały tylko osoby podróżujące służbowo.


7. Temat chyba najbardziej gorący. Covid-19.
Czy Pana zdaniem będzie miał duży wpływ na turystykę w Toruniu i Polsce?
Czy ma Pan już sygnały o zamykanych na stałe hotelach, miejscach noclegowych, restauracjach, czyli o miejscach które nie wytrzymały wirusa?

Z pewnością będzie miał wpływ, nie będę odkrywczy turystyka pierwsza umarła i ostatnia się obudzi, mądrzy ludzie piszą że potrzebujemy dwóch lat, na odzyskanie poziomu sprzed kryzysu, ja uważam że to będzie trwało nawet dłużej i na dzisiaj nie wiemy jak będzie w ogóle działał przemysł turystyczny, z perspektywą np. upadku wielu linii lotniczych, na razi nie mam sygnałów o zamykaniu, plajtowaniu miejsc noclegowych, czy gastronomii.


8. Jak Toruń radzi sobie w dobie wirusa? Czy osiągnięcia techniki pomagają wspierać  turystykę i ją promować?

Tak, razem podejmujemy akcje promujące Toruń, chociażby akcja „will wait”.


9. Czy Pana zdaniem mamy szansę na sezon turystyczny 2020, jeśli tak w jakim procencie będzie on podobny do lat ubiegłych?

Gdybym to wiedział, byłbym bogaty. Ruch międzynarodowy raczej przestanie istnieć, w szczególności zamorski, zakładam że Polacy może ruszą w podróże po kraju.


10. Pana TOP3 które na pewno trzeba polecić osobom odwiedzającym Toruń to…


Proszę top ten nawet – https://www.visittorun.com/pl/news/top-10-atrakcji


Bardzo dziękujemy za rozmowę.