Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

ul. Władysława Łokietka 5, 87-100 Toruń

+ 48 56 690 49 90

centrum@centrumnowoczesnosci.org.pl

www.mlynwiedzy.org.pl

OPIS OBIEKTU

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to jedyne centrum nauki działające na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Działa w Toruniu w zabudowaniach dawnych Młynów Toruńskich. Instytucja poprzez interaktywne wystawy, warsztaty, zajęcia w specjalistycznych laboratoriach (biologiczne, fizyczne, multimedialne) czy wydarzenia popularnonaukowe zachęca do rozwijania naukowych pasji od najmłodszych lat. Edukacja przez zabawę, stymulowanie kreatywności i twórczości dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych to pomysł na rozwijanie kapitału społecznego i kulturowego mieszkańców Torunia, regionu i kraju.

Wizytówką toruńskiego centrum nauki jest najdłuższe w Polsce – stale działające wahadło Foucaulta, dzięki któremu z niemal wszystkich kondygnacji budynku można oglądać zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. W Młynie Wiedzy są dostępne interaktywne wystawy stałe („O obrotach”, „Rzeka”, „IDEE”) oraz ekspozycje czasowe, które zmieniają się kilka razy w roku. Dla najmłodszych czekają na trzecim piętrze dwie przestrzenie. Pracownia kreatywne „przeBUDOWA” oraz wystawa „przeŻYCIE”. W pracowni biologicznej, fizycznej i multimedialnej są dostępne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (zgodne z podstawą programową) z zakresu biologii, genetyki, fizyki czy programowania i edycji audio-video.


Od grudnia 2019 roku działa Centrum Innowacyjnej Edukacji, w którym dostępna jest jedyna w Polsce wystawa poświęcona procesowi dojrzewania człowieka – „Ścieżki dorastania”. Składają się na nie trzy ścieżki: społeczno-kulturowa, emocji i dojrzewania. Na ścieżce emocji można zapoznać się z podstawowymi emocjami, zajrzeć do „kapsuł emocji” i poszerzyć wiedzę na temat danej emocji, spróbować sił w rozpoznawaniu emocji, dowiedzieć się czym jest empatia, jaką pełni rolę i jakie są jej fizjologiczne podstawy. Ścieżka społeczno-kulturowa pozwala poznać obrazy dorastania, znaczenie grup pierwotnych i wtórnych, wyjątkowość każdej jednostki, sposoby komunikacji w świecie ludzi, zwierząt i roślin czy pokonać stereotypy. Dostępne są również stanowiska poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z sieci Internet i śladowi cyfrowemu czy subkulturom. Stanowiska na ścieżce dojrzewania dotyczą m.in. rytuałów przejścia w różnych kulturach, zmian fizjologicznych w dorastających organizmie, zmian hormonalnych i ich wpływowi na organizm, pryszczy, prawidłowej i zdrowej diety dla dorastającego organizmu.


Informacje o propozycjach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie: mlynwiedzy.org.pl